Proslavili smo Dan škole

Autor: Edita Kovačević Orešić, 23. 4. 2018.

Poljubi zemlju po kojoj hodaš

Poljubi zemlju po kojoj hodaš tema je ovogodišnjeg Dana škole OŠ ˝Ivana Brlić-Mažuranić˝ u Slav. Brodu. Neke pjesme su vječne, pripadaju svim generacijama, vremenima i pjevaju se kada autori i suvremenici više nisu živi. Jedna od njih je i ova pjesma čiji su stihovi punili stadione, koncertne i sportske dvorane, a sada i naše škole. Tema je više nego aktualna. Brojna ovogodišnja sportska natjecanja: europsko Prvenstvo u rukometu, Olimpijske igre, svjetsko Nogometno prvenstvo – više su nego dovoljan razlog da i naši školarci nauče ovu pjesmu. Međutim, svi znamo da nije dovoljno biti samo sportaš i navijač jer domovina se voli znanjem i lijepim ponašanjem na što su nas upozorili učenici nižih razreda objasnivši nam nacionalne simbole.

Prisjetili smo se Dolaska Hrvata uz Šenoino šetajuće kolo, početaka u novoj postojbini, folklorne raskoši Like, Zagorja, Posavine, Međimurja i Istre.

Zapivala je i naša klapa, a brojnim domoljubnim pjesmama učenici nižih razreda podučavali su nešto starije generacije kako se voli domovina.

Prisjetili smo se teških vremena Domovinskoga rata  pjesmom koja bi mogla postati svjetska antiratna himna Stop the war  dok su  solisti pokazali svoj glazbeni talent i maštovitost.

Svi sudionici programa odjeveni  u dresove pljeskom su čestitali ovogodišnjim pobjednicima na županijskim natjecanjima.

Navijačku atmosferu podigla je pjesma Neopisivo. Šuškali su pomponi, plesale navijačice bodreći sve sudionike u izvanškolskim natjecanjima.

Napravili smo zajedničku fotografiju i rastali se uz pjesmu Poljubi zemlju po kojoj hodaš.

Zapažen je i prodajni sajam u sklopu poduzetništva. Zadovoljstvo nisu skrivali ni sudionici programa ni publika što pruža nadu da zrak, vodu, zemlju i ljude veže nacionalni, zavičajni i osobni identitet.

Ines Lukić, 8.a