Županijsko natjecanje iz likovne kulture i umjetnosti za 2019./20.

Autor: Ivana Krešić, 25. 9. 2020.

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić" u Slavonskom Brodu domaćin je Županijskog natjecanja- izložbe likovnih radova učenika osnovnih i srednjih škola.

Učenici su se natjecali u 2 kategorije

1.A kategorija- učenici od 5. do 8. razreda osnovnih škola / LIKOVNA KULTURA

2.A kategorija- učenici od 1. do 4. razreda srednjih škola / LIKOVNA UMJETNOST

Ovogodišnja tema- poticaj likovnih radova za učenike od 5. do 8. razreda bila je UMJETNOST I ČOVJEK, a podtema Kad bi spomenici pričali a legende oživjele.

Likovna tehnika izrade radova  je crtež tušem, perom i kistom ili digitalni crtež. Učenici su trebali izraditi strip s naslovom i slikama  (šest do osam kadrova). Tekst je trebao biti sastavni dio stripa. Sadržaj i tekst stripa trebalo je planirati na temu spomenika kulturno-umjetničke baštine i legendi.

Zadaci učenika bili su :

• povezivanje odgojnog cilja s izabranim ključnim pojmovima likovnog jezika
  • povezivanje istraživanja teme-poticaja Umjetnost i čovjek i podteme Kada bi spomenici pričali, a legende oživjele s jednom ili više međupredmetnih tema i i nastavnih predmeta (korelacija)
  • senzibiliziranje učenika za očuvanje materijalne i nematerijalne kulturne baštine
  • uporaba aplikacije za crtanje i ilustraciju na tabletu

Zadatak za učenike od 1. do 4. razreda srednjih škola iz nastavnih predmeta Likovna umjetnost, Povijest likovne umjetnosti i Teorija oblikovanja bio je:

UMJETNOST I ČOVJEK

Podtema: Ljudsko tijelo u umjetnosti

Učenici su trebali istraživačkih smjernica:

• Propitivanje ideje ljepote analizom likovno-umjetničkih djela kroz povijest
  • Utjecaj masovnih medija na pojam ljepote i formiranje identiteta
  • Uloge tijela u popularnoj kulturi i suvremenoj umjetnosti
  • Eksploatacija tijela u propagandne svrhe
  • Uloga tijela u stvaralačkom procesu nastanka umjetničkog djela
  • Tijelo kao medij za društvenu kritiku
  • Tijelo koje opaža, doživljava i stvara značenja

Županijsko prosudbeno povjerenstvo za provedbu natjecanja – izložbe djelovalo je u sastavu: Karolina Čačić, Alena Martinović Mileusnić, Branimir Pešut, predstavnik Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda, Ivana Krešić i predsjednica povjerenstva Irena Holik.

Svečano otvorenje Županijskog natjecanja- izložbe likovnih radova, trebalo se održati u ožujku 2020. u Osnovnoj školi „Ivana Brlić-Mažuranić“, Slavonski Brod. ali zbog epidemiološke situacije otvorenje je odgođeno. Odlukom AZOO izložba postaje virtualna.

Na web stranici OŠ „Ivana Brlić-Mažuranić“ objavljujemo odluku Prosudbenog povjerenstva o likovnim radovima učenika koji će biti  predloženi za državno natjecanje- izložbu. Izložba se može pogledati na https://www.artsteps.com/view/5f6cedc994176c6a4bd4c54c

Želja nam  je bila kao  i prijašnjih godina da održimo tradiciju okupljanja likovnjaka u „šarenoj školi“, nadamo se da će nam se ta želja sljedeće godine i ostvariti.

Navodimo imena učenika predloženih likovnih radova za državnu razinu natjecanja, u sljedećim tablicama:

R.br.

Snježana Kauzlarić

Nina Đokić

2.

Zahvaljujemo se svima  na suradnji i radujemo se našem idućem susretu!

Uz želje da učenici iz naše županije budu pozvani i na državno natjecanje- izložbu koje će se održati također online 1. i 2. prosinca 2020.

Ivana Krešić, prof.