Projekt "Vrtim Zdravi Film"

Autor: Edita Kovačević Orešić, 16. 12. 2020.

Ponosni smo što su se naši učenici i učenice aktivno uključili u ovaj projekt i svojim angažmanom dokazali da je moguće promijeniti loše životne navike. Tajna zdravog života zapravo je jednostavna i primjenjiva za sve nas - iskoristiti najbolje za sebe unutar mogućnosti koje imate i činiti to svakodnevno - rekao je učitelj Mario Marković iz OŠ „Ivana Brlić Mažuranić” iz Slavonskog Broda.

Projekt 'Vrtim Zdravi Film' pokrenula je tvrtka Nestlé Adriatic u suradnji s Hrvatskim školskim sportskim savezom s ciljem pružanja podrške roditeljima i djeci na putu prema zdravijem načinu života. Mi smo ga provodili u našoj školi kroz predavanje(prezentaciju) koju nam je učitelj pokazao/ispričao/prepričao o važnosti pravilne prehrane i tjelesne aktivnosti te stvaranje zdravih navika, a koje su ključne za prevenciju najraširenijih bolesti današnjice poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i astme. Anketni upitnik 1, nam je bio malo i težak jer dosta toga nismo znali, ali nakon učiteljevog pojašnjenja pojmova i tanjura pravilne prehrane sve je jasnije.

učitelj Mario Marković i učenici

Djeca ( to smo mi) i odrasli danas znatno više sjede i manje se kreću, što dugoročno može imati niz negativnih posljedica na naše zdravlje. Tjelesna aktivnost iznimno je važna za nas jer pomaže u razvoju lokomotornog sustava, srčano-žilnog i dišnog sustava, za jačanje imuniteta te prevenciju pretilosti. Osim toga, kada vježbamo, u tijelu se oslobađa “hormon sreće”. Dodatno bavljenje sportom je važno jer se kroz pobjede i poraze razvija osobnost, jača samopouzdanje i smanjuje strah.

Mislim da je jako važno baviti se sportom u našim godinama jer se u toj dobi razvijamo. Sve više u svijetu ima djece sa velikom težinom.

Dok smo slušali projekt VZF vidio sam kako djeca u raznim zemljama mogu kupiti puno hrane za malo novaca. Na satu mi je bilo zanimljivo proučavati puno o hrani i čak sam saznao da u maloj coli ima čak do 12-13 kockica šećera , zabavili smo se i naučili puno o zdravoj prehrani.

Kad sam slušala učiteljeve riječi primijetila sam koliko je zdrava prehrana važna. Da je važno svakodnevno se gibati, trčati i baviti sportom.

Tokom izlaganja sam naučila puno o prehrani i tome koliko je važno gledati(čitati deklaraciju) što jedem i u kolikim količinama.

Vrtim zdravi film je životna lekcija kojoj svatko treba dati vremena i poslušati je jer pomaže u održavanju zdravog života.

Kad sam slušala predavanje većinu stvari sam već znala osim da u gaziranim sokovima ima puno šećera i da dijeta nije zdrava, da je dijeta = gladovanje.

Bilo mi je zanimljivo to što nas je profesor puno više osvijestio i naučio o nezdravim navikama koje inače nisam spoznavala i primjenjivala, a nadam se da ću od sada to primjenjivati u stvarnom životu.

« Ožujak 2024 »