Dan sigurnijeg Interneta u našoj školi

Autor: Edita Kovačević Orešić, 14. 2. 2024.

Svake godine, drugog dana drugog tjedna u drugom mjesecu obilježava se Dan sigurnijeg Interneta. Ove godine naglasak je bio na sigurno i odgovorno igranje videoigrica pa je stoga i ovogodišnji slogan obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta „GEJMAJ SIGURNO“.

Učenici naše škole u sklopu nastave informatike nizom aktivnosti obilježili su taj dan.

U suradnji s Centrom za sigurniji Internet i njihovim pripremljenim materijalima učenici 5. i 6. razreda kao jednu od aktivnosti imali su kroz grupni rad pokazati svoje znanje o poznavanju odgovornog i sigurnog igranja videoigrica. Igra je zamišljena u obliku svojevrsnog kviza gdje učenici trebaju od ponuđenih odgovora pronaći one koji odgovaraju na dobivena pitanja. Pobjednik je ona grupa koja prva pronađe sve točne odgovore na određena pitanja. Budući da igra razvija natjecateljski duh učenici su oduševljeno prihvatili dobiveni zadatak i pokazali svoje znanje o sigurnom i odgovornom ponašanju prilikom igranja videoigara. Iako su bili na satu informatike u ovoj igri nisu koristili računala, što je bio dodatni plus jer nažalost je danas teško zamisliti bilo kakvo igranje bez upotrebe informatičke tehnologije. Prije podjele učenika u grupe učiteljica je u uvodnom dijelu s učenicima porazgovarala o igranju videoigara i svim prednostima i nedostacima koje one nose. Iz svega toga možemo zaključiti da današnja djeca, pogotovo dječaci, najviše igraju razne igre u kojima prevladava ubijanje, što je dosta poražavajuće, jer se pokazalo da takve vrste igrica kod djece razvijaju agresivno i neprimjereno ponašanje (pogotovo ako gube u igri) koje onda oni često, možda i nesvjesno, primjenjuju i u stvarnom životu.

Jedna od slijedećih aktivnosti koju smo proveli kako bi obilježili Dan sigurnijeg Interneta u 5. razredima a vezana je za domenu e-Društvo i nastavnu temu koju trenutno obrađujemo bila je edukativna igra Interland gdje su učenici kroz 4 različite igrice mogli pokazati svoje znanje vezano za sigurnost na Internetu, virtualni svijet, elektroničku poštu. Inače ta igrica je u sklopu projekta Budi Internet genijalac koji poučava djecu osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti kako bi mogli pouzdano istraživati internetski svijet. Zaigrali smo i još jednu zanimljivu igricu Dabrica Darka otkriva kako ostaviti dobre digitalne tragove.

Učenici 8. razreda na izbornoj nastavi informatike odigrali su online kviz koji se organizira svake godine povodom obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta i pokazali zavidno znanje iz poznavanja različitih pojmova vezanih za sigurnost na internetu. Cilj je bio kviz riješiti s 80 % ili više točnih odgovora (što je uspjelo većem dijelu učenika) i time ostvariti mogućnost za ulazak u izvlačenje vrijednih nagrada (prve 3 su bile mobiteli). Nagrade se dodjeljuju slučajnim odabirom ali nažalost nitko od naših učenika nije izvučen.

Dan sigurnijeg Interneta obilježili su i učenici 2. razreda u sklopu svoje izvannastavne aktivnosti iz informatike. Zabavili smo se uz edukativnu igricu Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. Uspješnim završetkom svih nivoa u igrici učenici za nagradu dobivaju diplomu čime su bili posebno oduševljeni.

Da bi vam dočarali djelić zanimljive atmosfere koja je vladala prošlog tjedna u našoj informatičkoj učionici prilažemo nekoliko fotografija.