Županijsko natjecanje-izložba likovne kulture

Autor: Edita Kovačević Orešić, 7. 3. 2013.

I ove školske godine Osnovna škola „Ivana Brlić- Mažuranić“ Slavonski Brod bila je domaćin županijskog natjecanja-izložbe učenika osnovnih škola. Predsjednik Županijskog provedbenog povjerenstva je Vladimir Blekić, prof., ravnatelj škole.

Ovogodišnja tema-poticaj likovnih radova bila je EKO ETNO MODA (likovna tehnika: kombinirana/assemblage).  Likovni zadatak je bio izraditi neki odjevni predmet u veličini prirodnih dimenzija ljudske figure, odabirući i kombinirajući razne otpadne  i reciklirane materijale, uz mogućnost kombiniranja s recikliranom starom odjećom i modnim dodacima. Učenici su krojili, spajali i lijepili različite materijale, koristeći sva raspoloživa pomagala i alate (iglu i konac, konop, kožu, spajalice, klamerice i sl.). Mogli su istraživati odnose likovnih/vizualnih elemenata, povezujući tradiciju i suvremenost, iskorištavajući otpadne materijale u cilju stvaranja novih estetskih vrijednosti.

Škole, sudionici županijske izložbe, mogle su  poslati najviše 25 likovnih radova, a maksimalni broj radova za državno natjecanje-izložbu ove godine  je 15 učeničkih radova.

Na natjecanje je prispjelo ukupno 149 učeničkih radova iz 18 osnovnih škola.

Županijsko Prosudbeno povjerenstvo  je djelovalo u sastavu: Štefanija Jugović, učiteljica OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška kao  predsjednica povjerenstva, a članovi su bili: Martina Đerđ , učiteljica škole domaćina ,  OŠ «Ivana Brlić-Mažuranić“ Slavonski Brod, Snježana Bošnjak, učiteljica Oš „Ivan Goran Kovačić“ Slavonski Brod  i  Branimir Pešut, ravnatelj Galerije umjetnina Slavonski Brod.

U tablici su navedeni podaci o učenicima čiji su likovni radovi predloženi i poslani državnom povjerenstvu za natjecanje-izložbu:

Redni broj

Tomislav Miletić

Gordan Bijelić

OŠ Mato Lovrak - Nova Gradiška

Županijska izložba učeničkih radova održana je u petak, 1.ožujka 2013. Postavljanje izložbe  načinjenih odjevnih predmeta iziskivalo je veliki trud i domišljatost ravnatelja i djelatnika škole, a osobito učiteljice likovne kulture, Martine Đerđ.

Svečanom otvorenju izložbe prisustvovali su brojni gosti, a uz ravnatelja škole prisutnima se obratio  gospodin  Zoran Ivanović, dogradonačelnik grada Slavonskog Broda, gospodin  Vladimir Štefanek, pročelnik županijskog Odjela za obrazovanje, šport i kulturu i gospodin Branimir Pešut, ravnatelj Galerije umjetnina, koji je i otvorio izložbu. Kulturno-umjetnički program  izveli su učenici naše škole, predvođeni učiteljicom glazbene kulture Tajanom Novak.

Na otvorenje izložbe pozvani su učenici čiji radovi su predloženi za državno natjecanje i njihovi učitelji- mentori. Pozvani su također i ostali učitelji likovne kulture i predstavnici učenika, koji su se natjecali,  a čiji radovi nisu izabrani za državno natjecanje-izložbu. Na svečanosti su učiteljima i mentorima uručena priznanja. Nakon razgledavanja izložbe upriličen je domjenak za učenike i uzvanike, uz druženje i razmjenu iskustva.

Danas, 4. ožujka 2013. radovi su otpremljeni poštom u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagreb, koja je ove godine domaćin državnog natjecanja-izložbe. Državno natjecanje-izložba održat će se  28.-30. travnja 2013. god.

Slike s izložbe pogledajte u foto-galeriji.