Županijsko natjecanje- izložba likovne kulture

Autor: Edita Kovačević Orešić, 3. 3. 2014.

OŠ „Ivana Brlić-Mažuranić“ nadaleko je poznata i kao „šarena škola“. Tradiciju njegovanja likovnog stvaralaštva i jezika započela je dugogodišnja učiteljica likovne kulture Đurđa Vilagoš. Kako je škola poznata po likovnosti, bilo je sasvim opravdano što je škola domaćin- održavanja Županijskog  natjecanja- izložbe radova učenika osnovnih škola Brodsko-posavske županije, upravo „šarena“ škola.

Kroz različite likovne zadatke i tehnike ovo natjecanje ima ciljeve razvijanja kreativnosti, interesa za istraživački rad, samostalnosti u planiranju i realiziranju teme, vizualnog mišljenja, pozitivnog odnosa prema estetskim vrijednostima likovnog rada i socijalizacije.

Različite tehnike rada i motivi svake godine izvuku maksimum od svojih sudionika. Ovogodišnja tema- poticaj za učenike od 5. do 8. razreda bila je „igra“. Željelo se obratiti pažnju na važnost očuvanja tradicionalnih društvenih igara za stolom kao odrednica u formiranju  ličnosti kroz igru i njihovog utjecaja na unapređenje kvalitete života pojedinca i društvene zajednice.

Likovni zadatak bio je IGRA POLJA I OBLIKA, prezentirana kroz plakat, kao  medij vizualne komunikacije. Likovna tehnika- kolaž ili računalna grafika.

Prilikom vrednovanja bodovale su se sljedeće komponente:

divergentna produkcija: neobičnost, rijetkost i originalnost u rješavanju likovnog problema,

usvojenost ključnih pojmova: plakat / odnos slike i teksta, jasnoća i čitljivost vizualne poruke, ritmovi, statično-dinamično, boja i grafički dizajn

kreativno stvaranje i izražavanje u tehnici kolaža ili na računalu

interdisciplinarni i korelacijski pristup

Škole, sudionici županijske izložbe, mogle su  poslati najviše 10 likovnih radova.  Na natječaj  je pristiglo 146 radova iz 19 škola iz naše županije.

Županijsko Prosudbeno povjerenstvo  je djelovalo u sastavu:

• Štefanija Jugović, učiteljica OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška,  predsjednica Županijskog  stručnog aktiva za likovnu kulturu,
  •  Ivana Krešić, učiteljica lik. kulture škole domaćina ,  OŠ «Ivana Brlić-Mažuranić“ Slavonski Brod,
  • Snježana Bošnjak, učiteljica lik. kulture Oš „Ivan Goran Kovačić“ Slavonski Brod
  • Branimir Pešut, ravnatelj Galerije umjetnina Slavonski Brod
  • Ljubica Badrov, pedagoginja škole domaćina
  • Vladimir Blekić, ravnatelj škole domaćina i predsjednik povjerenstva.

Za državno natjecanje-  izložbu predloženo je 10 likovnih radova. U tablici su navedeni podaci o učenicima čiji su likovni radovi predloženi i poslani državnom povjerenstvu za natjecanje-izložbu:

Red.br.

Ivana Krešić

10.

LEA BARIŠIĆ

Županijska izložba učeničkih radova održana je u petak, 28. veljače 2014.

Svečanom otvorenju izložbe prisustvovali su brojni gosti,  prisutnima se obratio  ravnatelj škole gosp. Vladimir Blekić, prof. a prigodnu recenziju i stručni osvrt rekao je prof. Branimir Pešut, ravnatelj Galerije umjetnina, koji je i otvorio izložbu.

Kulturno-umjetnički program  izveli su učenici naše škole, predvođeni učiteljicom glazbene kulture Veronikom Terzić i gosti,  mladi, tamburaški sastav KUD-a Luka Lukić iz Brodskog Varoša u kojem sviraju naši sadašnji i bivši učenici.

Na otvorenje izložbe pozvani su učenici čiji radovi su predloženi za državno natjecanje i njihovi učitelji- mentori. Pozvani su također i ostali učitelji likovne kulture i predstavnici učenika, koji su se natjecali,  a čiji radovi nisu izabrani za državno natjecanje-izložbu. Na svečanosti su učiteljima i mentorima uručena priznanja.

Radovi će biti otpremljeni poštom  u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zadar, koja je ove godine domaćin državnog natjecanja- izložbe. Državno natjecanje- izložba održat će se 28.- 30. travnja 2014. god.

Kako je sve bilo pogledajte u fotogaleriji: