Na satu glazbenog

Autor: Edita Kovačević Orešić, 25. 10. 2014.

NA SATU GLAZBENOG KAO U MAŠTI

„Nella fantasia“  („U mojoj mašti“)

U našem radu i učenju u školi trudimo se djeci (uz one propisane, planirane sadržaje) približiti i sve ono što smatramo „ljepotom“, „vrijednošću“, „kulturom“.
Na taj način želimo u njih usaditi ljubav prema domovini, našem materinjem jeziku, divnim književnim djelima, pa i kvalitetnoj glazbi.

Svima nam je poznato kako su naša djeca na „udaru“ današnje glazbe za koju ne možemo uvijek reći da je „kvalitetna“.
Grčki filozof Platon je jednom prilikom rekao: „Ljudi se prepoznaju po glazbi koju slušaju.“
Potaknuta tom mišlju poželjela sam učenicima svoga 2.a razreda približiti jedno od svjetskih glazbenih remek-djela: „Gabrijelovu obou“ poznatog talijanskog skladatelja Ennia Morriconea.

Sat obrade tog glazbenog djela započeli smo (kao i uvijek) u tišini, zatvorenih očiju i otvorenog uma, dajući slobodu našoj mašti da raširi krila u onom smjeru kamo nas skladba odvede.
Poslušali smo ulomak „Gabrijelove oboe“ – inače glazbenog djela iz filma „The Mission“ (1986.).
Razgovarali smo o svom doživljaju te skladbe – kamo nas je na trenutak „odvela“.
Učenici su „posjetili“ cvjetne livade, mirisali cvijeće i igrali se leptirima. „Čuli“ su i žubor potoka.
Uspješno smo odredili brzinu i glasnoću ulomka skladbe, no izvođači su nam predstavljali problem.
Tada smo upoznali novi glazbeni instrument – obou.
Nakon izvedenog zaključka da je „Gabrijelova oboa“ instrumentalno glazbeno djelo, upoznala sam učenike s jednom zanimljivošću.

Opernoj pjevačici po imenu Sarah Brightman toliko se ovo djelo svidjelo da je poželjela napisati tekst za njega, kako bi ono postalo pjesma koja bi se mogla izvoditi i vokalno.
Nekoliko puta je pismima kontaktirala skladatelja Morriconea koji ju je svaki puta ljubazno odbio.
Nakon „tko-zna-kojeg“ pokušaja, Morricone je ipak pristao i tako je nastala pjesma „Nella fantasia“ (na talijanskom jeziku).
Ta je pjesma do danas izvedena mnogo puta iz grla mnogih poznatih i nepoznatih. No jedna od najpoznatijih i (po mom skromnom mišljenju) najkvalitetnijih je ona koju izvodi svjetska pjevačka skupina „Il Divo“.

Učenicima sam prikazala snimku upravo te izvedbe i vrlo su je pozorno pratili povremeno se smijuljeći (naravno!) na otpjevane visoke tonove tenora.
Razgovarali smo o tome mogu li učenici pretpostaviti (prema ugođaju skladbe) tematiku ove pjesme.
Odgovori su bili da pjesma govori o sreći, prijateljstvu, ljubavi
Nije bilo jako daleko od istine. U pjesmi „Nella fantasia“ osoba „sanja“ o poštenom svijetu u kojem će duše biti slobodne, noći manje tamne, a dani „zagrljeni“ toplim prijateljskim vjetrom. U tim snovima čovječanstvo je plemenito u dubini duše.

Potaknuti tim mislima i svojim doživljajem skladbe/pjesme, učenici su dobili zadatak pismeno se izraziti. A o čemu neki od njih „sanjaju“, možete pročitati u sljedećim retcima.
Mogli biste se začuditi, ali i nasmijati. J

učiteljica Ivana P., 2.a

Ja sanjam…

„Sanjam da svijet bude bolji, da ljudi manje psuju i da više govore lijepe stvari. Sanjam da ljudi ne bacaju hranu. Ja sanjam da ljudi budu bolji prema drugima.“
(Vedran Matković, 2.a)

„Sanjam da svijet bude bolji. Želim da svijet pomogne siromašnima. Sanjam da svijet bude čist u duši kao oblak na nebu. Sanjam da se svi članovi obitelji vole.“
(Ilijana Ravnjak, 2.a)

„Ja sanjam o tome da je svijet prepun djevojčica i malih psića. Sanjam da svaki dan jedemo kokice prelivene čokoladom, da je svijet na oblacima i da vječno traje.“
(Tea Kolesarić, 2.a)

„Ja sanjam o svijetu u kojem nitko ne psuje, o prijateljstvu i dobroti. Ja sanjam o zimi.“     (Luka Blažević, 2.a)

„Ja sanjam o kulturnom svijetu punom ljubavi i zahvalnosti.“    (Laura Sabljić, 2.a)

„Ja sanjam o dobroti. Ja sanjam o čistoći. Ja sanjam o prirodi. Ja sanjam o ljubavi.“    (Lana Marić, 2.a)

„U mojoj mašti je svijet bez tučnjave, bez ružnih riječi i psovki. U mojoj su mašti golubovi koji drže haljine.
Sanjam da svi ljudi čuvaju svijet od zlobnika.“

(Lora Kajić, 2.a)

E.Morricone: „Gabriel's Oboe: https://www.youtube.com/watch?v=2WJhax7Jmxs