Sat kodiranja

Autor: Edita Kovačević Orešić, 10. 12. 2018.

I ove školske godine u prvom tjednu prosinca obilježili smo Sat kodiranja (Hour of Code). Cilj ovog projekta je približiti učenicima programiranje na njima što zanimljiviji i pristupačniji način te ih uvesti u svijet logičkog razmišljanja.

Budući da su prošle godine na Satu kodiranja sudjelovali učenici 6. razreda, koji su pokazali veliki interes za ovakav oblik rada, ove godine smo proširili  projekt za učenike od 6. do 8. razreda. Učenici su dobili  priliku ući u jedan novi „svijet programiranja“, puno prihvatljiviji i njima zanimljiviji. Nizom igrica na stranici https://studio.code.org šetali (klizali) smo snježnim kraljevstvom, zaigrali Run Marca, kretali se labirintima, pomoću blokova koda poveli Alexa i Stevea u avanturu kroz Minecraft svijet a da pri tom nismo bili svjesni programiranja koje nam inače zadaje dosta muke i glavobolje. Zaigrali smo i već nama dobro znanu igru Compute-It a ove godine i Little Dot Adventure u kojima je postalo jako zanimljivo i napeto jer učenici tu pokazuju svoj natjecateljski duh. Na kraju smo zaključili kako se jednim malim pomakom u pristupu radu može promijeniti svijest djece i postići interes za neke njima do tada apstraktne stvari.