Obilježili smo Dan glagoljice i glagoljaštva

Autor: Edita Kovačević Orešić, 26. 2. 2019.

Odlukom Hrvatskoga sabora  22.2. proglašen je Danom glagoljice i glagoljaštva. Učenici 6.a, 6.b, 6.c i 7.b nizom aktivnosti obilježili taj dan na nastavi Hrvatskoga jezika.

Simbolično smo vizualizirali majice s glagoljičkim inicijalima i dizajnirali zastavice s vlastitim imenima.

Učenici su prošli mali tečaj glagoljice uz edukativne igrice, istraživali su nastavne sadržaje vezane uz hrvatska pisma i spomenike hrvatske pismenosti. Posebni značaj dali su prvoj hrvatskoj tiskanoj knjizi Misalu po zakonu rimskoga dvora koja je tiskana 22.2.1483. Manje je poznato da naš Prvotisak je i prva knjiga u Europi koja nije napisana latinicom, nego najljepšim hrvatskim pismom – uglatom glagoljicom.

Uz Baščansku ploču istaknuli smo da je prvi cjeloviti tekst napisan hrvatskim jezikom i hrvatskim pismom u kojem se spominje ime hrvatskog vladara.

Učenici su istraživali jezičnu i povijesnu važnost i ostalih spomenika. Prikupljena sadržaje oblikovali su u umne mape koje su postale vidljive i drugim učenicima. Uz serijal Bajkovita Hrvatska virtualno su prošetali Alejom glagoljaša. Neke utiske i znanja podijelit će s vama…

Glagoljica mi se sviđa i dosta je zanimljiva. U čast glagoljašima obukli smo majice  s glagoljičkim slovima…Naučila sam da je 22.veljače Dan glagoljice kada je i tiskana prva naša knjiga te se moj narod ima čime ponositi.

Dijana Jelić, 7.b

Glagoljica je jedno od triju hrvatskih pisama, osmislili su je braća Konstantin i Metod. Najpoznatiji hrvatski spomenik je Baščanska ploča koja je nastala 1100. godine. Hrvatski tip glagoljice je uglata.

Tara Sekulić, 7.b

Ne znam puno o glagoljici, ali znam sada puno više nego prije. Nadam se da ćemo uskoro učiti o ovom divnom pismu.

Andrea Barišić, 7.b

Najviše mi se svidio najmanji gradić na svijetu, naš Hum i isklesana slova u Aleji glagoljaša.

Ana Kozina, 7.b

Hrvati su imali tri pisma: glagoljicu, latinicu i hrvatsku ćirilicu. To sam zapamtio.

Marin Rašić, 6.a

Najviše mi se svidjela izrada plakata o hrvatskim pismima i šetnja Alejom glagoljaša.

Šimun Pranjić, 6.a

Obožavam učiti gradivo pretvoreno u igricu. Baš je zabavno!

Patrik Soldan, 6.c

« Ožujak 2024 »