Županijsko natjecanje iz likovne kulture i likovne umjetnosti

Autor: Edita Kovačević Orešić, 13. 3. 2019.

Osnovna škola „Ivana Brlić-Mažuranić“ u Slavonskom Brodu je i ove godine bila domaćin Županijskog natjecanja izložbe – likovnih radova učenika osnovnih i srednjih škola naše županije.

Učenici su se natjecali u 2 kategorije:

1. A kategorija – učenici od 5. do 8. razreda osnovnih škola / LIKOVNA KULTURA

2. A KATEGORIJA – učenici srednjih škola / LIKOVNA UMJETNOST

Navodimo imena učenika predloženih likovnih radova za državnu razinu natjecanja:

R.br

2.

MarizabelaZmaić

1.i

Ovogodišnja tema – poticaj likovnih radova za učenike od 5. do 8. razreda bila je Ekologija, provedena kroz podtemu-poticaj: ugrožene životinjske vrste moga kraja. Zadana je bila likovna tehnika, kolaž u boji ili programi za računalnu grafiku (npr. Paint, My paint, Live brush…). Cilj je bio samostalno oblikovati plakat zadanom likovnom tehnikom i razumjeti značenja zaštite ugroženih životinjskih vrsta svoga kraja.

Učenici od 1. do 4. razreda srednjih škola su imali istu temu Ekologija, koja je provedena kroz podtemu-poticaj očuvanje prirode i kulturne baštine. Učenici su imali priliku ostvariti slikarski rad u likovnoj tehnici po izboru (pastel, kolaž, tempera, akvarel, gvaš, kombinirana tehnika) ili realizirati kratki filmski ili animirani uradak te primijeniti računalnu grafiku.

Županijsko prosudbeno povjerenstvo za provedbu natjecanja – izložbe djelovalo je u sastavu: Štefanija Jugović, Snježana Bošnjak, Ivana Pitlović, Antonija Stanić, Ljubica Badrov i Branimir Pešut, ravnatelj Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda.

Na županijsko natjecanje – izložbu prijavile su se 23 osnovne škole s ukupno 91 radom učenika i jedna srednja škola s ukupno 4 rada od kojih je 1 bio kratki film.  Za županijsku izložbu predloženo je ukupno 39 likovnih radova sa 17 osnovnih škola te 2 likovna rada iz Gimnazije „Matija Mesić“.

Svečano otvorenje Županijskog natjecanja – izložbe likovnih radova, bilo je u ponedjeljak 11.ožujka 2019. s početkom u 11,00 sati u Osnovnoj školi „Ivana Brlić-Mažuranić“, Slavonski Brod. Ravnateljica škole Jasminka Matanić je izrazila dobrodošlicu svim učenicima, njihovim mentorima i gostima. Izložbu je otvorio prof. Branimir Pešut, ravnatelj Galerije umjetnina.

Kulturno-umjetnički program izveli su učenici naše škole, predvođeni učiteljicom glazbene kulture Tajanom Novak i Višnjom Kokanović, voditeljicom dramske skupine.

Na svečanosti je objavljena odluka Prosudbenog povjerenstva o likovnim radovima učenika koji će biti predloženi za državno natjecanje – izložbu. Iz osnovnih škola su predložena  3 likovna rada, a iz srednje škole 2 rada od kojih je jedan film.

Želja nam je bila kao i prijašnjih godina održati tradiciju okupljanja likovnjaka u „šarenoj školi“ te odamo priznanje našim mladim umjetnicima i njihovim učiteljima-mentorima na uloženom strpljenju, trudu i kreativnosti u radu.

« Ožujak 2024 »