Proslava Dana škole

Autor: Edita Kovačević Orešić, 15. 4. 2019.

Nek´ živi ljubav osnovna je misao ovogodišnje proslave Dana škole Osnovne škole ˝Ivana Brlić-Mažuranić˝ Slavonski Brod koja je održana 12. travnja 2019. Ivanine bajke potekle su iz ljubavi prema vlastitoj djeci, a ta ljubav oplemenila je i naše učenike. Duhovna hrana i snaga maštovitih Ivaninih dječjih junaka dugogodišnji su poticaj djeci i odraslima.

Ovogodišnja tema Ljubav logični je odabir u predblagdansko vrijeme iščekivanog Uskrsa. Hvalospjevom ljubav (Prva poslanica Korinćanima ) učenice Ana Mataić i Lucia Vlajnić pozdravile su nazočne goste i domaćine. Ljubav prema poslu i nesebičan rad učenika i učitelja Šarene škole ponovno je došao do izražaja nizom tematsko povezanih glazbenih, scenskih, folklornih i ritmičkih točaka. Mali i veliki zbor pod vodstvom prof. Tajane Novak i uz podršku učiteljica Zrinke Marić i Marine Ćosić Tubić ponovno je oduševio i najstrože  glazbene kritičare. Posebno su zapaženi učenici solisti : Veronika Štuc, Mika Gajger, Gabrijel Gajger, Anellie Brechelmacher. Marina Pernar, Barbara Tančinec i Paola Opačak.

Pljeskom su nagrađeni najmlađi sudionici programa, učenici prvih razreda kojima pomažu u svladavanju ljubavne abecede i tolerancije učiteljice Svjetlana Brezicki i Mirjana Jurić. Školsku ljubav usvojili su  u igrokazu učenici dramske skupine nižih razreda uz učiteljicu Anđelu Zovko. U vremenima kada je sve manje djece na školskim igralištima, a sve više pred medijima učitelji Ana Dangubić i Tomislav Vidošević iz PŠ˝ Gromačnik ˝pozivaju na igre preskoka vijače i ples uz pokret.

Nutricionističke stavove i svoju viziju Škole za život predstavila je učenica Iva Tomić u monologu Bilješke jedne gimnazijalke (N. Mihelčić) uz podršku prof. Višnje Kokanović.

Neizostavni dio priredbe je folklor koji se posebno njeguje u PŠ ˝Brodski Varoš˝. Baština, tradicija, zavičajnost – ljubavni su imperativi koje promiče učiteljica Tanja Stjepanek.

Domaćinima su se pridružili i gosti u promicanju ljubavi prema izvornosti i korijenima. Tako je ove godine prvi put gostovao KUD ˝ Ukrajina˝.

Duhovitim plesnim dramatizacijama uvijek nas iznenadi učiteljica Renata Hercog dok  učenici ritmičke skupine, koju vodi učiteljica Lucija Nikičić, podignu publiku na noge.

Proslava Dana škole popraćena je i nizom sportskih aktivnosti, za koje se uvijek brine prof. Ivan Erceg, a od ove školske godine i prof. Mario Marković.  Prodajnu izložbu orgnizirali su učenici 2.a, 7.a i 7.c razreda uz podršku učiteljica Ivane Pitlović i Antonije Stanić. Cjelogodišnji trud i rad najuspješnijih učenika na županijskim natjecanjima nagradila je ravnateljica Jasminka Matanić i pohvalili predstavnici Grada Slavonskoga Broda, koji su nekoliko dana ranije podijelili nagrađenim učenicima uskrsne košarice.

Završnom pjesmom Nek´živi ljubav oprostili su se svi sudionici programa s nadom da neke neopipljive vrijednosti imaju trajnu uspomenu.

Josip Terzić, 8.c