Hrvatsko zagorje

Autor: Edita Kovačević Orešić, 6. 5. 2019.

30. travnja 2019. šesti razredi naše škole obišli su  tri zagorska odredišta:  Mariju Bistrici, Varaždin i dvorac Trakošćan.

U nastavku možete pročitati neke učeničke refleksija s tog putovanja.

Uspomena iz Hrvatskog zagorja

Hrvatsko zagorje bogato je brežuljcima. Naš razred obišao je 30.travnja 2019. tri zagorska odredišta:  Mariju Bistrici, Varaždin i dvorac Trakošćan u pratnji triju razrednica šestih razreda: Maje Ervaćinović, Dragice Kokotović i Všnje Kokanović. U Mariji Bistrici obišli smo crkvu, prisjetili se trenutaka dolaska pape Ivana Pavla Drugoga kada je blaženim proglasio Alojzija Stepinca. Osvježili smo i uspomenu na čudotvorni  kip Majke Božje Bistričke koji je spašen i od požara i Osmanlija i danas čuva hrvatski narod kao što je to stoljećima činio. Posjetili smo groblje u Varaždinu koje više sliči parku te staru gradsku jezgru. Zastali smo i kod Grgura Ninskog te saznali da se još takvi spomenici nalaze i u Splitu i Ninu. Zanimljiv nam je bio Anđelinjak. Nakon ručka posjetili smo dvorac Trakošćan.

Ivan Čijić, 6.c

Dvorac Trakošćan

Nakon obilaska Varaždina otišli smo u jedan od najpoznatijih hrvatskih dvoraca – Trakošćan. Najmoćnija obitelj koja je živjela u dvorcu bila je obitelj Drašković.

U dvorcu Trakošćan vidjeli smo mnogo zanimljivih povijesnih predmeta. Prva soba bila je lovačka. Stolice su vrlo niske, a na zidovima se nalaze preparirane životinje. Obišli smo i vitešku sobu. Vidjeli smo mačeve i viteške oklope koji su težili i do trideset kilograma. Obišli smo mnogo soba s povijesnim predmetima, kartama i slikama. U blizini dvorca smješteno je umjetno jezero i šuma. Na sredini otvorenog dvorišta nalazi se bunar iz kojega je obitelj uzimala pitku vodu. Na kraju obilaska otišli smo u kuhinju koja se dosta razlikuje od današnje kuhinje.

Odlaskom i preseljenjem obitelji Drašković, dvorac Trakošćan pretvoren je u muzej i u državnom je vlasništvu. Sviđa mi se dvorac jer je pun zanimljivosti iz daleke prošlosti.

Lana Blažinkov, 6.a

Najviše mi se svidjelo u Mariji Bistrici jer je kao u nekome starom gradiću..

Varaždinska stara gradska jezgra podsjeća me na našu Tvrđavu Brod .

Gabriel Maksimčuk, 6.c

Unutrašnjost dvorca Trakošćan je jako stara, kao da smo se vratili u doba kraljeva i vitezova…Iznenadio me preparirani bjeloglavi sup, zaštićena životinjska vrsta.

Šimun Pranjić, 6.a

Putovanje je bilo zanimljivo i zabavno, ne samo zbog lijepih mjesta u kojima smo bili, nego i zajedničkog druženja.

Antea Mišić, 6.b