Tjedan programiranja u našoj školi

Autor: Edita Kovačević Orešić, 27. 10. 2020.

Europski tjedan programiranja (EU Code Week) i ove godine obilježili smo u našoj školi nizom zanimljivih i edukativnih igrica.

Tko su PROGRAMERI i što o njima misle naši mali prvašići, poslušajte u zanimljivom videu.

Učenici viših razreda zavirili su u svijet programiranja i računalnog razmišljanja uz pomoć igrica Compute It i  Little Dot Adventure kojima je cilj voditi točku odabirom ponuđenih naredbi te tako prelaziti na slijedeći nivo koji je sve kompliciraniji. Veći dio učenika s oduševljenjem je odigrao igrice i uspješno odradio postavljene zadatke.

Ove godine u obilježavanje Tjedna programiranja uključili su se i učenici nižih razreda naše škole s učiteljicom Majom Mamulom. Iako su neke aktivnosti proveli korištenjem računala i tableta, najvećim dijelom bili su  usmjereni na programiranje bez uporabe računala.

Prvi razredi programirali su vlakiće „Thomas and friends“ korištenjem naredbi „naprijed“, „nazad“, „lijevo“ i „desno“. Proveli smo i aktivnost u kojoj se „učenik-robot“ kretao prema naredbama koje mu je zadao „učenik-programer“.

Na računalu smo odigrali igru „Run Marco“ te igru u kojoj smo pčelicu vodili po slovima i usput ponavljali slova.

Tijekom ovih aktivnosti najviše smo vježbali snalaženje u prostoru.

Drugi razredi imali su „origami radionicu“. Učenici su bili okrenuti leđima jedan drugome - jedan je učenik davao upute, a drugi ih je učenik slijedio i tako dobio „origami psa“.

Smišljali smo i „Put za Malenu“ - rodi Malenoj davali smo upute kako doći do svoga gnijezda.

Učenici 1.d/2.d PŠ Gromačnik napisali su program za svoje prijatelje iz 3.d/4.d koji ne pohađaju nastavu informatike. Javili su nam da je bilo „uspješno i ukusno“. Dakle, naš program radi!

Treći razredi pisali su „Program za izradu kolača“. Na tabletima smo proveli aktivnost „Kodiraj s Annom i Elsom“.

Učenici četvrtoga razreda u programskom jeziku Scratch stvarali su različite programe, a najzanimljivije im je bilo animirati slova svoga imena.

Tijekom svih provedenih aktivnosti dobro smo se zabavili, nasmijali, ali i mnogo toga naučili. Zaključili smo kako je jako važno pratiti upute (naredbe) te ih izvršavati zadanim redoslijedom, a shvatili smo i da smo svakodnevno okruženi raznim „programima“!