Međunarodni projekt na e-Twinningu

Autor: Edita Kovačević Orešić, 31. 10. 2020.

Pipi nastavlja svoje putovanje

Dugo očekivani susret  učenika OŠ ˝ Ivana Brlić-Mažuranić ˝ s veselom lutkicom Pipi dogodio se 21.10.2020. kada smo bar malo zaboravili na virus i zahtjeve nastave.

Lutkica Pipi doputovala je iz daleke Švedske, obišla  puno škola u Republici Hrvatskoj, a učenici naše Šarene škole zaželjeli su joj srdačnu dobrodošlicu na različite načine i uz brojne aktivnosti. Jedna od njih je i odijevanje pod imenom Pipi u Hrvatskoj. Djevojčice su se odjenule kao Pipi, a dječaci u dresove hrvatske reprezentacije. Svi su poželjeli biti kao Pipi, spontani, otvoreni, iskreni, skromni, veseli, razigrani - kako učenici, tako i učitelji.

Nizom projektnih aktivnosti učenici su 30.10.2020. učinili Danom radosti. Pripreme za susret bile su planirane , posebice uz izradu dekora za dramsku točku učenika šestih razreda, pisanje zemaljske i elektroničke pošte lutkici Pipi, čitanje romana, odlaskom na virtualnu kazališnu predstavu OŠ ˝Ogulin ˝. Promatrajući stvaralaštvo drugih učenika, rodila se i zamisao da i mi predstavimo našu školu izradom ginjol-lutaka. Kako smo dugi niz godina imali i školski list koji se zvao Kosjenka, logično je bilo da domaćica naše Škole bude mala vila koju smo odjenuli u slavonsku narodnu nošnju.Na taj način željeli smo istaknuti tradicijsku i kulturalnu baštinu. Kosjenka je ubrzo dobila i društvo ostalih ginjol- lutaka: baku iz Šume Striborove, majstora Mrkonju, Gitu, Tintiliniće i neizostavne inačice Pipi, koje su i dobile svoje novo ime - Pipike.

U virtualnoj nastavi pisali smo joj preporuke za poboljšanje rada uz pisanja sastavka (vršnjačko vrednovanje ) i zabavljali se izrađujući odjeću od papira. Najviše smo se zabrinuli kad se  izgubila!

Pipi će se duže zadržati u našoj školi, ne samo tjedan dana što će biti dovoljno da je ugoste svi učenici kako u razrednoj, tako i u predmetnoj nastavi. Već je bila u PŠ ˝ Brodski Varoš˝  te poslušala priču o ljubavi roda - Klepetana i Malene.

Kako smo u Mjesecu hrvatske knjige, zaželjela se i stvaralačkog prepričavanja, opisivanja te je na taj način potaknula učenike da više vremena provode uz knjigu, manje uz igrice.Upoznala se s obveznim djelima za cjelovito čitanje te najljepšim hrvatskim pismom - glagoljicom. Lijepo se je sprijateljila s ostalim ginjol-lutkama koje su dobile sasvim nove uloge zahvaljujući dječjoj mašti.

Kako je zanimaju i stem područja, bila je i na satu fizike te se bavila različitim istraživanjima.

Obići će i naš grad, a školsku svakodnevicu učiniti zanimljivijom.