Neobična obrada lektire

Autor: Ivana Krešić, 3. 3. 2021.

Zajedništvom, suradnjom i slogom se mogu postići „SLAVNA djela“…

U petak 26.veljače 2021. učenici 4.a razreda su na nov i zanimljiv način obradili lektiru „Družba Pere Kvržice“.

Nakon pročitane lektire toga mjeseca, učenike je na blok-satu Hrvatskog jezika dočekao neobičan način interpretacije spomenutog književnog djela.

Na ta dva sata Hrvatskog jezika, učenici su se grupirali u svojevrsne „pizzerije“ prikladnih imena: Pizzerija „Kvržica“,Pizzerija Mate Lovraka, Pizzerija „Zadružni mlin“

Nakon toga, učiteljica im je podijelila kutije pizza koje su im ljubazno donirali zaposlenici Pizzerije „Galiot“ iz našeg naselja. Učenici su se na trenutak ponadali da će se počastiti pravim pizzama, ali pred njima je ipak bio neki drugi zadatak.

Svaka skupina-pizzerija je trebala ukrasiti gornji dio poklopca kutije za pizzu novom naslovnicom knjige o dječaku Peri i njegovoj družbi (sami osmisliti ilustraciju koja je različita od one s knjige iz koje su čitali).

Potom su izrezali papirnatu kružnicu na 6 dijelova na koje su izvršavali različite zadatke koje im je učiteljica postavila, vezane za lektirno djelo.
Nakon toga, svaki su kružni isječak (tj. „komad pizze“) trebali obojiti da podsjeća na prave komade pizze (gljive, masline, slanina, …).

Nakon tog kreativnog rada, svaka je „pizzerija“ prezentirala svoj rad pred ostatkom razreda.

Cijeli razred (i učiteljica) je bio oduševljen ovim načinom obrade lektire, a i samim rezultatima učeničkih radova.

Kao zahvalu, učiteljica je poslala fotografiju gotovih učeničkih radova zaposlenicima Pizzerije „Galiot“, da vide u kakvom su bogatom i kreativnom radu i oni sudjelovali svojom donacijom.

Nedugo nakon toga, učionica 4.a razreda zamirisala je PRAVIM, SVJEŽIM i UKUSNIM pizzama iz spomenute pizzerije.
Dječjoj radosti nije bilo kraja.

Dragi ljudi iz pizzerije „Galiot“ su svojom dobrotom, velikim srcem razveselili učenike 4.a.
Kako su i sami rekli: „Nije li ovako najbolje završiti priču o Peri Kvržici i o tome što je sloga?“

Priču o „najboljem satu lektire – IKAD“ završavamo riječima dječaka Patrika iz 4.a razreda:
„Vidite, učiteljice, da još ima dobrih ljudi…“