U mjesecu hrvatske knjige

Autor: VIŠNJA KOKANOVIĆ, 7. 11. 2022.

,,Da sam ja Tadija"

,,Tadijine jesen" obilježili su učenici osmih razreda OŠ ,,Ivana Brlić-Mažuranić" Slavonski Brod pod vodstvom prof. Višnje Kokanović kroz predmetni kurikul hrvatskoga jezika u redovnoj i izvanučioničkoj nastavi. Mjesec hrvatske knjige prilika je i za  sjećanje na  književnike koji su nekada bili među nama te nas zadužili  svojom ostavštinom, a Slavonski Brod ih je imao puno.

,,Da sam ja Tadija", misao je vodilja ovogodišnjih Jeseni, pa su učenici istraživali lik i djelo rado čitanog pjesnika. Pjesnikovu biografiju lako su pretvorili u autobiografiju uspješno predstavljajući Tadijine pjesme kao svoje služeći se vizualizacijom pjesničkih slika. Učenici su detaljnije upoznali Tadijanovićevu poetiku okušavši se u literarnom stvaralaštvu. Povezali su  tipične intimne motive s tematikom zavičaja, Rastušja i Slavonije u vlastitim ostvarajima u prozi i stihu.

Posjet Gradskoj knjižnici Slavonski Brod 2.11.2022. obogatio je i proširio učeničke spoznaje o važnosti čitanja i pisanja. Učenici osmih razreda prisjetili su se Tadijina  spomendana  sudjelovanjem i u literarnoj radionici u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod uz  projekt ,,Tadijine jeseni".

Cilj projekta bio  je  okušati se u literarnom stvaralaštvu prema ponuđenim motivima i naslovima Tadijanovićevih pjesama. Motivaciju i inspiraciju učenici su dobili u ,,tajanstvenim" kutijama. Preko stvarnih i opipljivih motiva osmislili su nove vizualne, akustične, taktilne, gustativne i olfaktivne pjesničke slike. Suradnjom voditeljice projekta Gradske knjižnice Slavonski Brod  Marine Dukić, izabranih  učenika osmih razreda  OŠ,, Ivana Brlić- Mažuranić" i profesorice hrvatskoga jezika i književnosti Višnje Kokanović iznjedrene su  literarne uspješnice. Među najuspješnijim radovima, prepoznat je i rad učenice Hane Ferković  ( 8.c ),,Moj zavičaj˝ te predložen za vlastito predstavljanje  na Književnoj večeri brodskih pjesnika 3.11.2022. u čast našeg Margana Tadeona, slavonskog stoljetnog hrasta - Dragutina Tadijanovića.

Bogata iskustva poticaj su učenicima da i dalje stvaraju pišući, a učiteljici da primjeni metode rada literarne radionice u svakodnevnoj nastavi.

Detaljnije

Višnja Kokanović